Engelli Çocuklar Engel Tanımıyor Galoş Üretimi

Engelli Çocuklar Engel Tanımıyor Galoş Üretimi

Engelli çocuklar, engel tanımıyor

Engelli çocuklar, engel tanımıyor

Batman Umutyolu Rehabilitasyon Merkezi öğreticilerinden Şenay Tarhan, engelli çocukların da bulunduğu 40 çocuk, ayda 4 bin galoş üreterek, aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Batman'da engelli çocukların da bulunduğu 40 çocuk, ayda 4 bin galoş üreterek, aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Batman'da bulunan Umutyolu Rehabilitasyon Merkezi öğreticilerinden Şenay Tarhan, yaptığı açıklamada, merkez tarafından başlatılan proje sayesinde çocukların hem para kazandığını hem de eğitim aldıklarını söyledi.

Yaklaşık 2 ay önce galoş üretimine başlayan engelli çocukların ürettikleri galoşları il genelinde bulunan hastanelere sattıklarını belirten Tarhan, "Bu çocuklarımız para kazanıp, ailelerine destek oluyor. Galoş üretimi için özel olarak hazırlanan odada engelli çocuklar eğitmen eşliğinde istedikleri zaman çalışabiliyor. Yaklaşık 40 öğrencinin çalıştığı galoş üretim atölyesinde aylık yaklaşık 4 bin adet galoş üretiliyor" dedi.

Projeye sosyal aktivite olarak başladıklarını, fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle sıkıntı yaşayan öğrencileri görünce projeyi genişleterek, hem ticari hem de sosyal bir destek projesi haline getirdiklerini ifade eden Tarhan, şöyle dedi:

"Merkez olarak hiçbir maddi kazanç kaygımız yok. Birçok öğrencinin ailesi zor durumda. Kiminin ailesinde hiç çalışan yok. İlk olarak kendi merkezimizde kullanılmak üzere galoş üretiyorduk. Ama öğrencilerimizin durumlarını da göz önüne alıp projeyi genişlettik ve bu proje sayesinde artık öğrencilerimizin merkezimizde geçirdiği vakit arttı. 2 ay gibi kısa bir sürede önemli bir aşama kaydettik. Öğrencilerin gelişimi de bu sayede hızlandı.

Özellikle madde bağımlısı bir çocuğumuz vardı. Bu proje sayesinde hem madde bağımlılığından tamamen kurtuldu hem de dışarıda geçireceği zamanı burada geçiriyor. İl genelindeki hastanelerimiz de bu konuda çok duyarlı davrandı. Üretilen galoşları öğrencilerimiz ile birlikte bu hastanelere götürüp satıyoruz. Bu parayı da öğrencilerimize veriyoruz. Kimi birkaç kelimeyi bir araya getiremiyor, kimi ise madde bağımlısı ama hepsinin gözünde bir işe yaramanın ve ailelerine destek olmanın sevinci var. Engelli çocuklar, galoş tezgahının başına geçerek tüm engellerine rağmen hünerlerini sergiliyor.

5 Ocak 2017 Perşembe
« Tüm Haberler